Чому залізничні колії зроблені зі сталі?
Jan 15, 2026
Сталева рейка(також звані залізничними рейками, залізничними рейками або крановими рейками) є основними компонентами рейкових систем, які служать для направляння коліс і точного розподілу важких вантажів. Розроблені у вигляді оптимізованої двотаврової балки-, яка складається з головки рейки (контактної поверхні), перетинки (вертикальна опора) і основи (стабілізуючого фланця), ці рейки забезпечують чудовий опір вигину та динамічну стабільність.
Чому залізничні колії зроблені зі сталі?
Сталева рейка – це високо-міцна,-зносостійка,-гарячекатана сталева пропозиція, яка утворює поверхню руху залізничних коліїв і спрямовує колеса поїздів по фіксованому шляху. Порівняно з попередніми сталевими рейками, сучасні сталеві рейки розроблені таким чином, щоб витримувати великі навантаження на вісь, повторювані удари та тривалу -втому, тому сталь стала єдиним практичним матеріалом для магістральних залізничних колій, міського транспорту, гірських залізниць і кранових колій у всьому світі.
Марки сталі Common Rail у всьому світі

| Оцінка | Стандарт / Регіон | Типовий склад (мас.%) | Основні функції та програми |
| R260 | EN 13674-1 (Європа) | C: 0,67–0,80, Mn: 0,90–1,20, Si: менше або дорівнює 0,50 | базова рейка-; холоднокатаний-; широко використовується на лініях середнього-інтенсивності. Хороша зварюваність і економічна ефективність. |
| R350HT | EN 13674-1 (Європа) | C: 0,75–0,85, Mn: 0,80–1,20, Cr: 0,20–0,50 | термічно-оброблені (онлайн/офлайн); UTS Більше або дорівнює 1100 МПа; Термін служби на 30–50% довший, ніж R260. Стандарт для високо-швидкісних (TGV, ICE) і важких-магістралей. |
| 260 клас | AREMA (Північна Америка) | C: ~0,77, Mn: ~1,0–1,2, Si: ~0,2 | Еквівалент R260; використовується з рейковими секціями, такими як 115RE, 136RE. Поширений у вантажних мережах I класу. |
| Оцінка 350 | Специфікації AREMA + Mill (США/Канада) | C: 0,78–0,83, Mn: 0,90–1,20, Cr: 0,2–0,6, + V/Nb (мікролегований) | TMCP or heat-treated; UTS ~1180–1280 MPa. For demanding curves, heavy axle loads (>33 тонни) і великотоннажні коридори-. |
| BH Rail (Bainitic) | JIS E 1101 (Японія), прийнятий в ЄС/Індія | C: 0,65–0,80, Mn: 1,0–1,4, Cr/Mo/Ni (необов’язково, залежно від заводу) | Бейнітна мікроструктура; висока міцність (UTS ~1250–1350 МПа) + чудова міцність на руйнування. Використовується на кривих Shinkansen і сегментах із високим -зносом. |
| U71Mn | GB/T 2585 (Китай) | C: 0,65–0,77, Mn: 1,10–1,40, Si: 0,15–0,35 | Вугільна-гартована-марганцева рейка; стандарт для рейок 50 кг/м, 60 кг/м на китайських магістралях. За продуктивністю можна порівняти з R260/R350. |
| U75V | GB/T 2585 (Китай) | C: 0,67–0,77, Mn: 0,70–1,00, V: 0,04–0,12 | мікролегований ванадій-; вища міцність і стійкість до втоми, ніж U71Mn. Для високо-швидкісних (наприклад, Пекін–Шанхай HSR) і важких-магістралей. |
Типові механічні властивості рейкових сталей:
| Стандартний | Оцінка | Міцність на розрив (МПа) | Твердість (HB) | Типове застосування |
|---|---|---|---|---|
| GB/T 2585 | U71Mn | Більше або дорівнює 880 | 260–300 | Ваговози, магістральні залізниці |
| EN 13674-1 | R260 | Більше або дорівнює 880 | ~260 | Звичайні пасажирські та вантажні перевезення |
| EN 13674-1 | R350HT | Більше або дорівнює 1170 | ~350 | Криві, секції з високим зносом |
| АРЕМА | 900A | Більше або дорівнює 880 | ~260 | Північноамериканські залізниці |
| АРЕМА | 1100 | Більше або дорівнює 1080 | ~320 | Інтенсивні транспортні коридори |
Висока міцність гарантує, що рейки не деформуються пластично під час повторюваних навантажень коліс, зберігаючи точний розмір і центрування протягом тривалого терміну служби.
Чому сталь забезпечує кращу стійкість до зношування та втоми, ніж залізо?
Ранні залізниці використовували рейки з кованого заліза, які швидко зношувалися, розтріскувалися та часто ламаються. Сталь із високим вмістом вуглецю та контрольованими легуючими елементами, такими як марганець, забезпечує:
- Вища твердість поверхні, що зменшує знос коліс{0}}рейок
- Кращий опір втомі контакту кочення, що обмежує розтріскування поверхні
- Підвищена міцність на руйнування, що зменшує раптові поломки рейок

Це особливо важливо на кривих, стрілочних переводах і міських залізничних системах-інтенсивного трафіку, де взаємодія коліс-рейок інтенсивна. Термічно{3}}оброблені сталеві рейки, такі як R350HT або -загартовані U71Mn, тепер широко використовуються для подальшого подовження терміну служби в зонах високого-зносу.
Як міжнародний постачальник,ГНЕЕ РЕЙКАпостачає сталеві рейки відповідно до стандартів GB, EN, UIC, AREMA, JIS і DIN, а також затискачі для рейок, опорні пластини, болти, гумові прокладки та повні системи кріплення. GNEE RAIL також пропонує послуги підготовки до різання, свердління, згинання та зварювання для підтримки проектів залізничних і підкранових шляхів під ключ по всьому світу.
| Класифікація | Висота (мм) | Напір (мм) | Дно (мм) | Товщина (мм) | Вага (кг/м) | |
| Легка залізниця | 8 кг/м | 65 | 25 | 54 | 7 | 8.42 |
| 9 кг/м | 63.5 | 32.1 | 63.5 | 5.9 | 8.94 | |
| 12 кг/м | 69.85 | 38.1 | 69.85 | 7.54 | 12.2 | |
| 15 кг/м | 79.37 | 42.86 | 79.37 | 8.33 | 15.2 | |
| 18 кг/м | 80 | 40 | 80 | 10 | 18.06 | |
| 22 кг/м | 93.66 | 50.8 | 93.66 | 10.72 | 22.3 | |
| 24 кг/м | 107 | 51 | 90 | 10.9 | 24.46 | |
| 30 кг/м | 107.95 | 60.33 | 107.95 | 12.3 | 30.1 | |
| Важка залізниця | 38 кг/м | 134 | 68 | 114 | 13 | 38.733 |
| 43 кг/м | 140 | 70 | 114 | 14.5 | 44.653 | |
| 45 кг/м | 145 | 67 | 126 | 14.5 | 45.546 | |
| 50 кг/м | 152 | 70 | 132 | 15.5 | 51.514 | |
| 60 кг/м | 176 | 73 | 150 | 16.5 | 60.64 | |
| Кранова рейка | QU 70 | 120 | 70 | 120 | 28 | 52.8 |
| QU 80 | 130 | 80 | 130 | 32 | 63.69 | |
| QU 100 | 150 | 100 | 150 | 38 | 88.96 | |
| QU 120 | 170 | 120 | 170 | 44 | 118.1 | |







